Eesti passi ja ID-kaardi taotlemine

Välismaal saab uut passi ja/või ID-kaarti taotleda kolmel moel:

 • iseteeninduses
 • posti teel
 • välisesinduses kohapeal
 • Tähelepanu! Dokumentide valmimisaeg saatkonna kaudu tellimisel on PPA käsitlusaegade tõttu ebaühtlane, enamasti 5-8 nädalat.

 

Taotlemine iseteeninduses

Kõige mugavam, kiirem ja soodsam on tellida uued dokumendid PPA iseteeninduses. Iseteenindusse saab siseneda mobiil-ID, Smart-ID või ID-kaardiga. Tellida saab nii passi kui ID-kaarti.

Kui iseteenindusse sisse logides tuleb teade, et taotleja peab andma sõrmejäljed, saab seda teha PPA teenindustes ja Eesti välisesindustes. Kui sõrmejäljed on antud, saab jätkata dokumendi taotlemist iseteeninduses. Digitaalse foto saab lisada iseteeninduskeskkonnas, samuti saab tasuda riigilõivu.

Taotlemine posti teel

Kontrollige sõrmejälgede kehtivust PPA kodulehelt, vajadusel saate sõrmejäljed anda saatkonnas.

Täita ja allkirjastada taotlus (EST, ENG). Juhised taotluse täitmiseks leiate siit. Kui soovite, et dokumendi väljastaks aukonsul, siis märkige see väljastuskoha väljale.

Tasuda riigilõiv Rahandusministeeriumi arvele. Riigilõivumäärad leiad siit.

Taotlus ja riigilõivu tasumist kinnitav kviitung või väljatrükk internetipangast saata tavapostiga Eestisse märkides ümbrikule:

TAOTLUS
Politsei- ja Piirivalveamet
Pärnu mnt 139
Tallinn 15060
Estonia

Digitaalne värviline dokumendifoto saata e-posti teel aadressile [email protected]. E-kirjale lisada taotleja nimi ja Eesti isikukood.

Lapsele esmakordse isikut tõendava dokumendi tellimisel tuleb:

 • täita lisaankeet.
 • lisada lapse sünnitunnistus. Soovitame Norra mitmekeelset sünnitunnistust, mis peab olema kinnitatud Apostille’iga. Apostille saamiseks tuleb minna Oslos Notarius publicus (Oslo Tinghus, C.J. Hambros pl. 4, tel 22035200) või Statsforvalteren (Holberg Terrasse, Stensberggata 27, tel. 69247000). Vaata teiste Norra maavanemate kontakte;
 • lisada lapsevanema Eesti passi või ID-kaardi koopia.

 

Taotlemine saatkonnas

Kui taotlust ei ole võimalik esitada e-taotluskeskkonnas või posti teel, võite broneerida aja konsuli vastuvõtule telefonil (+47) 22 54 00 70 või e-posti teel: [email protected] ja tulla dokumenti taotlema saatkonda. Lisage e-kirjale oma sünniaeg või isikukood ja telefoninumber.

Võtke kaasa Eesti pass või ID-kaart. Taotluse saab täita kohapeal, konsul tuvastab isiku ja võtab taotlejalt sõrmejäljed. Soovi korral võite taotluse kodus printida, täita ja allkirjastada ning kaasa võtta.

Saatkonnas saab riigilõivu tasuda ainult pangakaardiga ja viipemaksena. Sularaha vastu ei võeta. Kui riigilõiv on tasutud ülekandega, tuleb kaasa võtta riigilõivu tasumist kinnitav kviitung. Riigilõivumäärad leiad siit.

Digitaalne värviline dokumendifoto tuleb ise saata e-posti teel aadressile [email protected]. E-kirjale lisada taotleja nimi ja Eesti isikukood.

 

Kättesaamise koht

Norras on passe ja ID-kaarte võimalik kätte saada saatkonnas Oslos ja neid väljastavad ka aukonsulid Bergenis, Kristiansandis, Stavangeris, Trondheimis, Tromsøs. Kui dokumendid on jõudnud saatkonda või aukonsuli juurde, võetakse taotlejaga ühendust e-posti või telefoni teel.

Alla 15-aastase lapse pass ja/või ID-kaart väljastatakse ainult lapse seaduslikule esindajale (hooldajale) või tema poolt taotlemise hetkel volitatud isikule.

Vähemalt 15-aastastele kodanikele väljastatakse pass ja/või ID-kaart isiklikult või dokumendi taotlemisel volitatud esindajale.

Alates 2023. aasta detsembrist saab passe Norras ja Islandil kätte DHLi kulleri vahendusel. Teenuse saamiseks tuleb taotluse lahtrisse Kättesaamise koht kirjutada: DHL KULLER, NORRA/ISLAND, oma elukoha postiindeks. Kui PPA teeb passi väljastamise osas positiivse otsuse, saadetakse taotlejale e-posti teel täpne juhis, kuidas kullerteenust vormistada ja teenustasu kood. Täpsem info ja kullerteenuse ligikaudsed hinnad on PPA kodulehel. Kuller väljastab passi vaid taotlejale, kes esitab kättesaamisel kehtiva isikut tõendava dokumendi (võib olla ka välisriigi dokument).

Volitus

Passi ja/või ID-kaardi kättesaamiseks saab soovi korral volitada teist inimest. Seda saab teha vaid juhul, kui volitus esitatakse koos taotlusega PPA iseteeninduses, saatkonnas või PPA teeninduses kohapeal.

Volitatud inimene peab dokumendi kättesaamisel esitama enda kehtiva Eesti isikut tõendava dokumendi ja kaasas peab olema ka taotleja vana pass ja/või ID-kaart.

Kui üle 15-aastase lapse passile ja/või ID-kaardile soovib järele minna lapsevanem, siis peab laps tegema koos taotlusega selleks vanemale volituse.

Tähelepanu

 • Kui Teie isikuandmed on muutunud (nimemuutus, abielu, lahutus), siis tuleb lisada seda sündmust tõendav apostillitud dokument.
 • Kõiki Eesti kodaniku passi- ja ID-kaardi taotlusi menetleb Politsei- ja Piirivalveamet (PPA). Dokumendi taotluse staatust on võimalik jälgida PPA kodulehel. PPA menetleja teavitab võimalikest puudustest taotlejat e-posti teel.
 • Uued dokumendid jõuavad saatkonda erinevatel aegadel: ID-kaart ligikaudu 5 – 7 nädala ja pass 6 – 8 nädala jooksul. Kui soovite dokumenti kätte saada Eesti aukonsulaatidest Norras, lisandub ooteajale veel üks nädal.
 • Välismaal olles ei saa kiirkorras passi ega ID-kaarti taotleda. Kiirkorras saab passi ja ID-kaarti taotleda ainult iseteeninduses või PPA teenindustes Eestis. Kätte saab kiirkorras taotletud dokumente ainult Tallinnas.
 • Välismaalase passi saab taotleda ainult PPA teenindustes Eestis.