Eesti jätkab teekonda Arktika Nõukogu vaatlejaliikmeks

Eile, 20. mail toimus Arktika Nõukogu ministrite kohtumine Reykjavikis, kus seekord vaatlejastaatust taotlevate riikide kohta otsuseid ei langetatud.

Eesti soovib saada Arktika Nõukogu vaatlejariigiks, et rääkida senisest enam kaasa sealse kestliku arengu küsimustes, sest kõige põhjapoolsema Arktika-välise riigina mõjutavad need meid väga otseselt. Ametliku taotluse nõukogu sekretariaadile esitasime 2020. aasta novembris, milles rõhutasime meie teadlaste pikaajalist kogemust Arktika piirkonna kliimamuutuste ja põlisrahvaste uurimisel, kasutades selles ka tänapäevaseid lahendusi.

„Me oleme väga tänulikud kõigile headele partneritele, kes meid kandideerimise ja ettevalmistuste juures nõu ja jõuga aidanud on,“ sõnas välisminister Eva-Maria Liimets. „Seekord otsust veel ei langetatud, kuid näeme seda vahefinišina pikemal teekonnal. Meie Arktika Nõukokku kandideerimise protsess ja taotluse tutvustamiseks korraldatud üritused on pälvinud palju positiivset tähelepanu ning suurendanud Eesti nähtavust Arktika teemadel. Jätkame ka edaspidi oma kandidatuuri ja kogemuste tutvustamist ning koostööd Arktika Nõukogu riikide ja vaatlejatega. Saame selles toetuda juba paljudele uutele töö käigus omandatud kontaktidele,“ lisas ta.

Eesti Arktika Nõukogu vaatlejastaatuse taotluse ettevalmistamisse olid kaasatud erinevad riigiasutused, teadlased ja eraettevõtted. Kandideerimise käigus korraldati mitmeid üritusi, sealhulgas riigikogu väliskomisjoni avaliku seminari, välisministeeriumi ja Polaarklubi ühisseminari „Pilk Arktikasse”, Norra saatkonna ja Eesti Teaduste Akadeemia teaduskonverentsi „The Changing Arctic“, välisministeeriumi ja Ameerika Ühendriikide mõttekoja Wilsoni keskuse veebiseminari, Eesti Stockholmi saatkonna ja Eesti meremuuseumi mereajaloo- ja polaarseminari. Lisaks tutvustasid Eesti kandidatuuri rahvusvahelistel konverentsidel välisminister Eva-Maria Liimets ja president Kersti Kaljulaid.

Järgmine Arktika Nõukogu ministrite kohtumine, kus avaneb võimalus kiita heaks Eesti taotlus, toimub 2023. aastal.

Eesti teekonnal Arktika Nõukogu vaatlejaliikmeks on võimalik silma peal hoida Välisministeeriumi kodulehel: www.vm.ee/arktika

Lisainfo:

avalike suhete osakond
press@mfa.ee